Prymas Polski

Pasterz

Arcybiskupi gnieźnieńscy z troską spoglądali na seminarium, gdzie formowani są przyszli kapłani. Z jednej strony tytuł "prymasowskie", związany z bogatym dziedzictwem historycznym, zobowiązuje nas do szczególnej bliskości z Księdzem Prymasem. Z drugiej zaś, motywuje do szukania nowych dróg głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie.

Słowo Prymasa Polski

Powołując nas, Bóg zwraca się osobiście i mówi: jesteś dla Mnie ważny, kocham Cię, liczę na Ciebie. On sam wychodzi z inicjatywą, czyni pierwszy krok, ukazuje Siebie, ofiaruje pomoc i bliskość. Jest z nami i towarzyszy na naszej drodze tak, jak kiedyś Apostołom. Byli razem, byli w drodze. Mogli lepiej poznać, do czego Jezus ich wzywa i jak On wyobraża sobie ich życiową drogę. Mogli zrozumieć, jakimi wartościami mają się kierować, co jest w życiu najistotniejsze, jakie są konsekwencje pójścia za Mistrzem. To także droga seminarium, nasza droga.

Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Zapraszamy do odwiedzenia strony

www.prymaspolski.pl

Historia seminarium

Ponad 400 lat formacji kapłanów

Poznaj całą historię seminarium

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Moderatorzy

Posłani

REKTOR

ks. prof. dr Przemysław Kwiatkowski

WICEREKTOR

ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk

DYREKTOR ADMINISTRACYJNY

ks. mgr Maciej Przygodzki

OJCIEC DUCHOWNY

ks. mgr lic. Paweł Rybak

OJCIEC DUCHOWNY

ks. dr Tomasz Trzaskawka

Klerycy

Powołani

Formacja

4 fundamenty w kształtowaniu powołania

Filar ludzki

Fundament formacji polegający na kształtowaniu człowieczeństwa poprzez czerpanie wzoru z najlepszego spośród ludzi - Jezusa Chrystusa - w braterskiej wspólnocie. Kandydat do kapłaństwa ma stawać się mężczyzną dojrzałym i wrażliwym, z godnością przyjmującym bliźniego. Dokonuje się to dzięki wspieraniu chorych, ubogich i więźniów, pomocy osobom starszym i młodzieży, pracy fizycznej oraz budowaniu dojrzałych relacji.

Zadanie Nic co ludzkie nie jest nam obce

Filar duchowy

Filar ten dotyka ludzkiego serca i ducha. Polega na kształtowaniu osobistej relacji z Panem Jezusem poprzez słuchanie i rozważanie Słowa Bożego, uczestnictwo w Eucharystii, czytanie lektur rozwijających wiarę, adorację Najwiętszego Sakramentu, systematyczną praktykę sakramentu pojednania i kierownictwa duchowego.

Zadanie Znaleźć czas tylko dla Jezusa

Filar intelektualny

Polega na studiowaniu, aby być wykształconym oraz kompetentnym kapłanem, posługującym ludziom, którzy potrzebują i szukają uzasadnienia wiary. Realizacja tego filaru składa się na sześć lat studiów, w tym dwóch lat filozofii i czterech lat teologii, zakończonych obroną pracy magisterskiej.

Zadanie Wiara poszukująca zrozumienia

Filar duszpasterski

To czwarty fundament formacji, realizujący się w rozmaitych formach praktyk w grupach duszpasterskich i wspólnotach parafialnych. Przykładem może być praca z osobami niepełnosprawnymi i chorymi, zaangażowanie w ruch oazowy i pielgrzymkowy, pomoc w nauce wychowankom domu dziecka, opieka sprawowana nad Liturgiczną Służbą Ołtarza.

Zadanie Służba w praktyce

Kościół pw. św. Jerzego

na Zamku Gnieźnieńskim

Seminarium opiekuje się kościołem pw. św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim, znajdującym się na Wzgórzu Lecha, w sąsiedztwie Bazyliki Prymasowskiej. Jego historia sięga prawdopodobnie X wieku, gdy pełnił funkcję kaplicy grodowej, a następnie kościoła zamkowego. Od XIII w. stał się kościołem kolegiackim, gdzie do dnia dzisiejszego istnieje Kapituła pw. św. Jerzego. Więcej o historii kościoła

• Msza święta sprawowana jest przez wychowawców i profesorów PWSD w niedziele i 25 grudnia o godzinie 11.00 ( w zakrystii można zamawiać intencje mszalne).

• W kościele odbywają się Msze święte i adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowane przez młodzież akademicką.

• Istnieje możliwość udzielania sakramentu chrztu czy zawarcia sakramentu małżeństwa.

• Odpust ku czci św. Jerzego przypada 24 kwietnia.